Kelionė į Stambulą

Publikuota 2018/04/11

#KELIONĖS: Visuomet smagu atrasti kažką naujo, ir šį kartą tai Stambulas. Keletas įspūdžių bei paprastų patarimų jei kartais sugalvotumėte ten nukakti.

#Rekomenduoju: už viską mokėti liromis, o keisti eurus į vietinę valiutą ne LT, o nuvykus į vietą. Ženkliai geresnis kursas. Būtinai aplankykite Mėlynąją mečetę ir Sofijos soborą (jame tiesiog neišsiversite be vietinio gido). Taip pat labai įdomu apsilankyti senuose vandens rezervuaruose po žeme įrengtoje bažnyčioje Basilica Cistern. Labai verta plaukti Bosforo sąsiauriu, bet geriau daryti tai dieną, tuomet išvysite nesuskaičiuojamą daugybę prabangiausių istorinių statinių, rūmų turtuolių vilų, tiesiog žadą atims. Galima plaukti ir naktį, bus taip pat gražu, bet matysite tik švieseles tamsoje. Plaukiojimo kaina ir trukmė įvari, taupant laiką idealus pusantros valandos pasiplaukiojimas valstybiniu laivu tik už dvyliką lirų. Jei rinksitės 5 valandų kelionę laivas dažnai švartuosis prie įvairių parduotuvėlių ir vers jus pirkti. Tai laiko švaistymas.

Prie visų minaretų pritvirtinti garsiakalbiai ryte be 15-likos šešios gieda taip, kad neseniai mirusį drąsiai pažadintų. Gieda ilgai 5-10 minučių, tad neduok Alache, jei per klaidą palikai nakčiai pravirą langą. Jei jūsų viešbutis prie krikščionių bažnyčios, tai dieną, kai neplyšaus imamai, kas kažkiek valandų įkyriai skambis varpai bandydami atsigriebti už savąjį tikėjimą. Ragaukit braškių, visokių kitokių vaisių, riešutų. Nusiteikite, kad retas mėsos patiekalas bus pagamintas be aštrių prieskonių. Na bet jei nors kiek mėgstate aštriai, tuomet viskas tvarkoje. Apsilankykite didžiojoje Taksimo aikštėje, kurioje vyko gausūs protestai prieš vietinę valdžią ir būtinai šalia aikštės esančioje didelėje ir gražioje pėsčiųjų gatvėje, prieskonių turguje. Derėkitės.

Didžiąjame Stambulo turguje, kurį tikrai verta aplankyti, galite nusiderėti iki 50 procentų, o perkant brangesnius daiktus ir daugiau. Derantis nedemonstruokite gerų užsienio kalbos žinių, abejingai tarpusavyje aptarinėkit prekę lietuviškai, o kai kartą ar du pakelsite mažiausią pasiūlytą kainą nesutikus mandagiai atsisveikinkite ir nueikite. Jus beveik garantuotai sustabdys ir sutarsite su kelių lirų ar eurų margaryčių. Važiuojant taksi geriau iš karto sutarkite dėl kelionės kainos. Taksi nėra labai brangu, jei vežant neįjungia naktinio tarifo. Taip pat įsitikinkite, kad jus paleidžia tiksliai ten kur prašėte. Nes jei sakys: „čia tik 100 metrų jums išlipus reikės paeiti į aną pusę“, gali būti visai kitaip.

#Nerekomenduoju: Islamo meno muziejaus. Skurdi, mažai ką sakanti ekspocicija, kaip ko gero ir pats menas ar bent jau jo senovinės apraiškos. Apsilankymo kaina 25 liros. Max. ką ten galite pamatyti – Machometo kojos antspuadą ir keletą jo barzdos plaukų. Taip pat verčiau vengti pietauti prie didžiųjų mečečių. Dėl hiperdidelio turistų skaičiaus kainos ten užkeltos maksimaliai, arba už tą pačią kainą kaip kitur gausit nanokrevečių vietoje tigrinių, kaip kad ir man pačiam nutiko. Pvz. ledai visur kainuoja 1-5 liras, prie Sofijos soboro 9 liras. Tas pats galioja suvenyrams, drabużiams, rankinėms ir t.t.

Iš esmės visas Stambulas tai didelis turgus. Gėrio yra visur ir visada. Kategoriškai nerekomenduoju nuomuotis automobilio ir bandyti patiems važiuoti Stambulo gatvėmis. Jokių taisyklių eismas panašus į pragarą. Girdėjau, jog veik visi europiečiai patenka prie vairo į avarijas, o automobilių remontas brangus. Turi ten būti gimęs, kad kas šimtą metrų į ką nors neįvažiuotum. Pėsčiųjų šviesoforai šviečia išimtinai dėl grožio.

#PS Miestas labai patiko, bet jis buvo ne toks kokio tikėjausi iš grožinės literatūros ar foto albumų. Stambule pakankamai saugiai jautiesi, gali apgauti taksistai arba paskaičiuoti per didelę sąskaitą restorane, bet nėra jausmo, kad vaikštant gatvėmis galėtum gauti į dūdą. Apskritai žmonėse visai nesijaučia agresijos ar priešiškumo. Gali užlipti kam nors ant kojos, atsitrenkti ar net (kaip man nutiko laive) užvirsti ant burkomis pasidabinusios moters ir šalia jos sėdinčio barzdočiaus – nieko. Automobilio signalai skamba nenutrūkstamai, bet tai ne pykčio, o bendravimo priemonė. Daugybė motorolerių bei motociklų. Per 7 dienas nemačiau vos porą dviračių. Keista, bet beveik niekas mieste nevaikšto susikibę už rankų. Ir dažniau tai bus du draugiški vyrai, nei kokia sutuoktinių pora.

Įrašo autorius Saulius Rimkus

Būkite pasveikinti, mielieji supermarketų zombiai, reklamų suvarpytomis smegenimis - sauliusrimkus.lt

Related Posts

Walk like an egyptian! Kelionė į Egiptą. Ko galima tikėtis?

Walk like an egyptian! Kelionė į Egiptą. Ko galima tikėtis?

Egiptas pasirodė gana vargana, įspūdingą istorinį paveldą turinti šalis, kurioje daug griuvėsių ir netvarkos. Bet man tai patinka. Yra kokio tai laukiniškumo ir tuo pačiu pigios prabangos. Toks įdomus paradoksas: centrinėje Hurgados gatvėje veik nėra turistų, nors jų...

Ventspilis vasarą virsta tikra lietuvių poilsio sostine

Ventspilis vasarą virsta tikra lietuvių poilsio sostine

Lankantis Ventspilyje būtinai rekomenduočiau pasivažinėti „siauruku“, aplankyti uostą, miesto turgavietę, pasivaikšioti molu, papietauti meksikietiškame restorane ir žinoma nusifotografuoti prie garsiųjų Ventspilio karvių.

Pin It on Pinterest

Share This